in

Yapay Tatlandırıcılar Ne Yapar?

Yapay Tatlandırıcılar Ne Yapar?

Yapay tatlandırıcılar enerji içeren ve enerji içermeyen tatlandırıcılar olarak 2 gruba ayrılır (Tablo 11). Besin veya kalori değeri olan tatlandırıcılar günlük diyetin bir bölümüdür. Genellikle tatlandırıcılar isminin sonunda “oz” (sukroz-sofra şekeri, fruktoz-meyva şekeri, dekstroz) veya “ol” (sorbitol ve mannitol) eki olan karbonhidratlardır. Enerji değerleri vardır ve belli miktarlarının üstünde kullanılması halinde kan şekerini yükseltirler. Glikoz ve fruktoz moleküllerinden oluşan sukrozun kan şekerini yükseltmesi nedeniyle diyetinizde yer alması uygun değildir. Meyva şekeri ve fruktoz meyvalarda ve balda bulunur. Sukroza göre daha yavaş emilir ve iyi kontrollü diyabetiklerde daha az kan şekeri yüksekliklerine neden olur. Fruktoz fırında pişirilecek kek, kurabiye gibi yiyeceklerde emniyetli olarak kullanılmaktadır.

Sorbitol gibi şeker alkollerinin sukroza göre emilimleri daha yavaştır. Sorbitolün büyük miktarlarda alınması (yaklaşık 30 gr/gün) ishale neden olur. Sukroz ve fruktoz gibi 4 kcal/gr enerji değeri olan

şeker alkolleri çiklet, dondurma, çikolata üretiminde kullanılmaktadır ve diyet programı içinde yer almaları halinde enerji değerleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Aspartam, Sakarin, Siklamat ve Acesulfame K enerji değeri olmayan tatlandırıcılardır. Teknik olarak aspartamın enerji değeri vardır. Günlük maksimum dozu 40 mg/kg ve birim dozu 20 mg/dl olan aspartam sukrozdan 180 kat fazla tatlıdır ve az miktarlarda kullanılması nedeniyle enerji değeri olmayan tatlandırıcılar grubunda da sayılmaktadır. Aspartam fenilketonürili hastalar tarafından kullanılamaz. Sakarinde olduğu gibi, ağızda acı bir tat bırakmaz. Sakız ve içeceklerde (diyet kola gibi) kullanılmaktadır. Yüksek ısıda değişerek şekere benzer tadını kaybettiğinden pişirme işlemine tabi tutulamaz ancak yiyecekler pişirildikten sonra ilave edilebilir.

Sakarin ve siklamat ilk sentez edilen tatlandırıcılardandır. Sakarin sukrozdan 300 kat fazla tatlıdır. Kullanımından sonra ağızda acı ve metalik bir tad bırakmaktadır.

Her iki ürünün yüksek dozlarının deney hayvanlarında mesane tümörlerine yol açtığı görülmüş ancak insanlar üzerinde böyle bir yan etkisinin olduğu saptanmamıştır.

Beslenme programlarında şeker ve şekerli yiyeceklerin yer almaması nedeniyle bu yöndeki ihtiyaç ve isteklerinizi karşılamak üzere piyasada bulunan diyet ürünlere yönelmeyiniz. Diyabetik ve diyetetik besinler yeterli ve dengeli beslenmenize katkıda bulunacak ürünler değildir ve aynı zamanda da pahalıdır.

Her diyet gıdası sizin kullanabileceğiniz nitelikte değildir. En önemli nokta ürün

içeriğinin kalorisi ve kullanılan tatlandırıcının cinsidir. Çoğu diyet ürününün karbonhidrat içeriği düşük ancak yağ içeriği fazladır. Diyet ürünlerini hiçbir kısıtlama olmadan yiyebileceğiniz yiyecekler olarak düşünmeyiniz.

Ürünlerde kullanılan sukroz, fruktoz ve sorbitol bu ürünlerin fazla miktarlarda kullanılması halinde kan şekerinizi yükseltmekte, şişmansanız kalori alımınızı arttırmaktadır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Uygun Zamanlarda Beslenin!

Fiziksel Aktivite Nedir?