in

Yemeği nasıl daha zevkli hale getirebiliriz?

Yemeği nasıl daha zevkli hale getirebiliriz?

Yemek yeme sadece tat alma değil diğer duyum organla­rımızı da tatmin edebilecek bir faaliyettir. Mesela, burnumuzla ye­meğin güzel kokusunu alabilir; süslenmiş bir sofrada göz zevkimizi tatmin edebiliriz. Yemekten daha çok zevk almak istiyorsak şunlara dikRat etmeliyiz:
Eğer henüz bitiremediğimiz bir işimiz, halledemediğimiz bir problemimiz varsa hemen yemeye oturmayalım. Çünkü sinirli­lik, hem yeme zevkimizi öldürür, hem fazla yememize sebep olur, hem de sindirimi güçleştirir. Bu tür durumlarda yemek önce­si biraz dolaşmak veya yürümek faydalı ola­bilir.

Her durum ve şartta, yemek yemek için kendimize yeterli zaman ayırmamız gere­kir. Yemek yerken başka şeyle uğraşmak; mesela kitap veya gazete okumak, televiz­yon seyretmek doğru değildir. Yemeğe konsantre olmalı ve yemekten zevk alma­mızı engelleyen her şeyden uzak durmalı­yız.

Yemeği, yavaş yavaş, tadını hissederek yemeliyiz. Acele ve atıştırma tarzlardan sa­kınmalıyız. Yemeği küçük parçalara bölerek ve bol çiğneyerek yemek, hem yemeğin ta­dını artırır, hem de sindirimi kolaylaştırır.
Yediğiniz yemek yeterli geldiyse ikinci porsiyonu almayın. Yemek zamanları insan­ların birbirleriyle sohbet ve iletişim anlarıdır. Aile bireyleri sofrada bir araya gelirler ve kendi aralarında sohbet ederek günün kriti­ğini ve bir sonraki günün pianını yaparlar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Uzun süre aç kala­rak zayıflayabilir miyim?

Çocuklarımızın beslenmesinde sütün önemi nedir?