in

Yemekle mutluluğu yakalayın

Yemekle mutluluğu yakalayın

Keyifli bir şekilde, kokusunu duyarak, farkında olarak yediğiniz her yemek mutluluk ve sağlığın en büyük anahlarından olduğu söylenmektedir. Her öğünden maksimum fayda sağlayabilmeniz için tüolar siz Sevgili idealdiyet.com Kullanıcılarımızla..

Mutfağınızın ya da salonunuzun en aydınlık köşesini yemek yeri olarak belirleyin. Her öğünü özel bir olay gibi hissedin. Özenle tabak ve çatalınızı yerleştirin. Sofraya oturarak yemek yiyin. Asla ayakta yemek yememelisiniz. Farkında olmadan ihtiyacınızdan fazla yemek yemiş olursunuz.
Yemek yerken sakin bir müzik dinleyin. Müziğin yavaş ritmine uyacak ve lokmalarınızı daha yavaş yiyeceksiniz. Bu sayede beyninize doydum sinyalini gidecek ve mideniz yediklerinizi daha kolay sindirecektir. Çok hareketli müzikler eşliğinde yemek yerseniz tempo tutmaya başlarsanız ve yeme hızınız değişir. Hızlı yemek hem vücudunuzu yorar ve hem de daha fazla yemenize neden olur.

Masanızda her yemeğin tadına ve görünümüne önem verdiğiniz kadar kokusuna da önem verin. Yemeden önce odaklanıp kokusunu hissedin. Araştırmalara göre yemek kokusunun tokluk hissi yarattığı görülmüştür. Birçok insanın yemek yaparken doyuyorum demesinin altında bu neden yatar. Diyetin simgesi yeşil elmayı koklamak da yeme isteğini bastırır ve tokluk hissi verir.

Yavaş ve iyice çiğneyerek lokmalarını yutun. Başlangıçta zorluk yaşasanız da bir süre sonra alışkanlık haline gelecek ve yavaş yemek yiyeceksiniz. Bu, faydalı bir alışkanlıktır. Beyninize doydum sinyali yaklaşık 20 dakikada iletilir. Yavaş yemek yediğinizde sinyal beyninize ulaşır ve daha az yersiniz.Yediğiniz her yemeğin özel olduğunu düşünüp, odaklanın. Farkında olarak yediğinizde mutluluk duyar ve ihtiyacınız kadar olanı yersiniz. Bilgisayar karşısında, televizyon izlerken, gazete okurken yemek yemeyin. Çünkü, televizyon izlemeye daldığınızda ne kadar yemek yediğinizin farkına varmazsınız. Bu da size fazla kilo olarak geri döner.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Porsiyon meyve tüketmenin faydaları

Şifa deposu yiyecekler