in

Yeni Yılda Zayıflama Fırsatı

Yeni Yılda Zayıflama Fırsatı

Gün boyunca aldığınız kaloriden sadece 500 kalori eksilterek, haftada yarım kilo verebilir, yeni yıla yepyeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kilo vermeye çalışıyorsunuz. Ancak şimdiye kadar günlük olarak tükettiğiniz belli başlı tatlardan da vazgeçmek istemiyorsunuz, öyle değil mi? Problem değil.

Bir şeyden mahrum kalma hissi, diyet yapanlar için kötüdür. Günde 500 kaloriden daha fazlasını kesmek metabolizmanızı yavaşlatabilir. Bu da cesurca başlanmış diyetleri bile yersiz bir mide kazınmasıyla sona erdirebilecek kadar tehlikeli sonuçlar doğurabilir. ‘Your Diet is Driving Me Crazy ‘adlı kitabın yazarı Cynthia Sass, tam olarak bu görüşte. Öyleyse asıl soru şu: Ne kadar hızlı kilo vermek istiyorsunuz? Amacınız haftada yarım kilo vermek mi (günlük aldığınız kaloriden 500 kaloriyi keserseniz mümkün) yoksa bir ayda yarım kilo vermek mi? Sizin için bulduğumuz bu hile ve ipuçlarını dikkatle takip ederseniz, kendinizi fazla zorlamanıza gerek kalmayacak.

Kaybınız haftada yarım kilo
Her gün 500 kalori eksiltmelisiniz.

Seçenekleriniz şunlar:
Dışarıda yemek yemenin talihsizlikleri
Yanında karışık sebzelerle servis edilen ve çok sağlıklı görünen o ızgara balık tabağı tahmin ettiğinizden daha fazla kaloriye sahip. Restoranlarda servis edilen yemeklerin besin değerlerini analiz eden Health Dining Program’ın kurucusu Anita Jones, pek çok restoranın yemeklerde 60 gr daha fazla yağ kullandığını belirtiyor. Özellikle de makarnaların adı çıkmış: Pişirme süresi boyunca yağ kullanıldığı gibi bir de ek olarak üzerine eklenen soslarda da yağ kullanılıyor. En iyisi tercihinizi haşlanmış sebze tabağından yana kullanmanız ya da şeften siparişinizde yağ kullanmamasını rica ederek ızgarada pişirilmiş tavuk ya da balıketi sipariş etmeniz. İşi garantiye almak için dışarıda yememek en iyisi.

Kahveye dikkat et
Vanilyalı, karamelli ve şekerli lezzetler… “Sadece bir fincan dolusu leziz bir kahve içiyorum” diye düşünüp de bu yaptığınızın zararsız olduğunu sanmayın. Starbucks’tan aldığınız kremalı bir adet büyük boy white chocolate mocha’nın içinde 630 kalori var (sadece kremada 100 kalori!). Orta boy kapuçino sipariş edin; şekersiz vanilya şurubu ve yağsız sütle birlikte 500 kaloriyi bir anda kesip atmış olacaksınız.

Salata sosu alarmı
Jones, restoranlarda başlangıçlar mönüsünde sunulan salataların 6 ile 10 çorba kaşığı kadar salata sosu içerdiğini söylüyor: “Ve bu sosların içinde her çorba kaşığı başına 7 ila 10 gr arası yağ dolayısıyla 70-100 kalori bulunuyor.” Bu sadece salata sosundan 680 kalori alacağınız anlamına geliyor ki salatadaki et ya da kızarmış ekmek parçacıklarının kalori miktarına hiç girmiyoruz. Salatanın sosunu üzerine dökmeden başka bir kapta getirmelerini isteyin; böylece her çatalda makul bir miktar sosa batırırsınız. En az iki çorba kaşığı sosu yememiş olacaksınız (kabaca 175 kalori).

İçki saati geldiğinde
Elinizdeki içki tatlıysa ya da bardağın kenarı tuzla çevrilmişse içmemeniz gereken bir karışımla karşı karşıyasınız. Elmalı, limonlu kokteylleri ya da Cosmopolitan’ı düşünün… Pek çok kokteyl 60 ila 140 gr arası bir miktar likör içerir. İçine şeker şurubu eklenmiş ya da kola veya nar şurubu ile yapılmış karışımlardan tüketerek kendinizi bir anda 700 kalori almış olarak bulabilirsiniz. Likörü soda ile birlikte alarak bu kokteyllerden uzak durabilirsiniz. Bir şişe light bira ya da bir kadeh (140 gr) beyaz şarap da işinizi görebilir. İkisinde de yalnızca 80 kalori bulunuyor.

İncelmenin kolay yolu
Hayatınıza doğru besinleri tüketerek devam etmeniz aslında gerçekten bel çevrenizde incelmeye neden olabilir. Mutfağınızda mutlaka bulundurmanız gereken yiyeceklerin listesini burada bulabilirsiniz.

ÇAM FISTIĞI
Yeni araştırmalar çam fıstığının iştah kesici bir özelliği olduğunu ortaya çıkardı. Çam fıstığının içindeki yağ asitleri açtık hissini bastırmasıyla bilinen “oholecystokinin” adlı bir hormonu harekete geçiriyor. Çam fıstıklarını salatanın üzerini süslemek için ya da pesto sosun içine karıştırarak kullanabilirsiniz.

SICAKLAR
Çay ve çorba gibi sıcak şeylerden bahsediyoruz. Sikago’daki Smell and Taste Research Foundation tarafından yürütülen bazı çalışmalar gösteriyor ki, sıcak yiyeceklerden salınan aromalar beynin doymayla ilgili merkezine daha çabuk sinyal gönderilmesini ve dolayısıyla da tokluk hissine daha hızlı ulaşılmasını sağlıyor. Soğuk bir dilim pizzanın yerini tutabilecek bir şey yok evet. Ancak mikrodalgada ısıttığınız zaman muhtemelen aynı dilimin daha azını yemek isteyeceksiniz.

YEŞİL YAPRAKLILAR
Lahana, marul, ıspanak, göbek marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeler neredeyse kalorisizdir. Pek çok durumda bu besinleri henüz sindirme aşamasındayken bile kalorilerini yakmış oluyorsunuz. (Salatalık ve kereviz de bu gruba dâhil.)

YAĞ
Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar insanların restoranlarda önlerine konulan ekmekleri üzerine yağ sürerek değil de, zeytinyağına batırarak yediği zaman toplamda 53 kalori daha az aldığını keşfetmiş. Nedenini tam olarak bilmiyorlar ancak şöyle düşünün; yağın içindeki bir şey onu daha doyurucu yapıyor!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Yanlış yapılan diyet sistemleri

Vejetaryen diyet önerileri