in

Yeşil Çay ve Faydaları

Yeşil çay günümüzde faydaları hakkında oldukça çok şey duyduğumuz bir bitki. Peki nedir yeşil çay, ne gibi faydaları vardır, nasıl kullanılmalıdır? Tüm bunları bu yazımızda işlemeye çalışacağız.  Yeşil Çay ve Faydaları

Araştırmalar yeşil çayın doğal ve oldukça zengin bir antioksidan kaynağı olduğunu göstermekte. Çay bitkisinin uzun tarihini düşündüğümüzde, yeşil çayın Çin kültürü üzerinde ki etkisi de oldukça büyüktür. Hakkında çok fazla söylenti ve hikaye bulunan yeşil çay, mitolojide ve efsanelerde sağlığı destekleyen ve şifaya kavuşturan bir çare olarak geçmektedir.

Yapılan çalışmalar göstermiştir, düzenli yeşil çay kullanma alışkanlığı olan Asyalılar daha az kanser olmaktadır. Bu durum yeşil çayın özelliklerinin incelenmesine neden olmuştur. Siyah çay gibi mayalanma süreci bitmediğinden bu bitki siyah çaya göre daha fazla yararlı öz bulundurmaktadır. Üstelik yeşil çay zayıflama programlarında şeker katılmadan içildiğinde, metabolizmayı canlandırıcı ve idrar söktürücü etkisiyle oldukça yararlıdır. Çin’de geleneksel olarak yeşil çayın baş ve vücut ağrılarını aldığına, hazım problemlerini engellediğine , depresyon tedavisine yardımcı olduğuna ve enerji vermesi nedeniyle uzun ömüre neden olduğu inanılmaktadır.  İçinde oldukça kuvvetli antioksidanlar bulunan yeşil çay özellikle günümüzde yoğun olarak maruz kaldığımız serbest radikallere karşı koruma sağlamaktadır.

Kullanımı: Yeşil çay hazırlanırken, çayın hazırlanacağı suyun kalitesi oldukça önemlidir. Yeşil çayın demlenmesi ile siyah çayın demlenmesi arasında bir farklılık bulunmaz. Siyah çayı demlerken kullandığınız teknikleri yeşil çayı demlerken de kullanabilirsiniz.  Ancak yeşil çayın tadı oldukça sert ve acı olduğu için koyu olması tavsiye edilmez. Yeşil çay geleneksel olarak süt ile servis edilmektedir, siz de süt ile birlikte içebilirsiniz.  Günde 3-4 bardak yeşil çay içmeniz  sizi hastalıklardan ve fazla kilolardan koruyacaktır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dukan Diyeti ve Evreleri

Göbek Eritme Egzersizleri