in

Yoga yapın stresten arının

Yoga yapın stresten arının

İş stresi, yetişmeniz gereken yerler, aile, çocuklar… Biliyoruz endişelenecek çok şeyiniz var. Haklısınız fakat unutmayın, fazla stres size zarar verebilir.
Stresten korunmak için size 4 zen hareketi öneriyoruz. Kendinize bir kadeh şarap daha doldurmaktansa bu hareketleri uygulayın. Stres hormonu kortizol seviyesini düşüren yoga sayesinde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Yoga eğitmeni Gwen Lawrence tarafından tasarlanan bu dört yoga hareketi ile yeni yılı stresten arınmış bir şekilde geçirebilirsiniz. Bütün bu hareketleri uygulamak sadece 15 dakikanızı alacak. Böylece sonrasında ekstra kalorileri yakacak bir spinning dersine katılabilirsiniz. Bunu haftada üç kez uygulayın. Her bir hareketi iki, üç kez yaparak başlayın ama ilerleyen zamanda her birinin sayısını 21’e çıkarmaya çalışın.

Leg Raises

Kollarınızı iki yana açarak sırt üstü yere uzanın (a). Nefes alırken bacaklarınızı mümkün olduğunca yukarı kaldırın; aynı anda çenenizi de göğsünüze yaklaştırın (b). Bacaklarınız dümdüz durmalı. Bacaklarınızı indirirken nefes verin.

Dikkat: Hareketi yaparken gövde kaslarınızı kullanın.

Camel lean

Bacakları bitiştirip kollarınızı iki yana koyarak yere dizüstü çömelin. Çenenizi göğsünüze yaklaştırarak nefes alın (a). Çenenizi kaldırıp iyice arkaya doğru eğilin. Destek almak için ellerinizi sırtınızın arkasına koyun. Başınızı ve boynunuzu arkaya verin (b). Nefes verirken tekrar başlangıca dönün.

Dikkat: Nefes alırken göğüs kaslarınızı esnetin.

Inverted table raise

Bacaklarınızı kalça genişliğinde açıp dizlerinizi kırarak yere oturun. Ayaklarınızı ve avuçlarınızı da yere koyun, parmak uçlarınız ise kalçaya dönük olmalı. Nefes alın (a). Kalçanızı ve gövdenizi iyice yukarı kaldırın, ayaklar dizlerin tam altına gelmeli. Kalça ve sırt yere paralel olmalı (b). Nefes verirken tekrar başlangıca dönün.

Dikkat: Nefes verirken çenenizi göğsünüze yaklaştırın.

Dikkat: Nefes verirken çenenizi göğsünüze yaklaştırın. Up dog/ down dog
Eller omuzlarla aynı hizada yere dokunurken bacaklar kalça genişliğinde açılmış şekilde plank pozisyonuna geçin. Vücut, tepeden tırnağa düz bir çizgi oluşturmalı. Kalçanızı aşağı indirip göğsünüzü ileri çıkartın, bilekler de omuzlarla aynı hizada olmalı (a). Nefes verirken kalçanızı tavana doğru yükseltin (b). Nefes verirken tekrar plank pozisyonuna dönün.

Dikkat: Hareketi yaparken sırtınızı bükmeyin.

Yoganın faydaları

Ağrıları dindirir…
Araştırmalar, haftada birkaç kez yoga yapmanın sırt ağrısını dindirip enerji verdiğini gösteriyor. Ve bu faydalar uzun süre etki ediyor. West Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya katılan insanlar, üç ay boyunca yoga yaptıktan sonra yüzde 70 daha az sırt ağrısı kaydetmiş. Ayrıca katılımcıların yüzde 80′i ya daha az ağrı kesici almış ya da tamamen bırakmış.

Morali düzeltir...

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma yoganın morali düzelttiğini ortaya koyuyor. Katılımcıların beynindeki mutluluk hormonu GABA seviyesini, yoga seansından evvel ve sonra ölçen araştırmacılar; yüzde 27 oranında bir yükselme saptamış.

Beslenmeyi düzenler…

Journal of the American Dietetic Association, yoga ve dengeli beslenme arasında güçlü bir bağ bulmuş. Burada önemli olan neden, yediğin ve doyduğunu anlamak. Yürüme veya koşu böyle bir yarar sağlamıyormuş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Hollywood Yıldızlarının Fit Olmalarının Sırrı

Egzersize nasıl başlamamız gerekiyor ?