in

Yürümek menopozu öldürüyor

Yürümek menopozu öldürüyor

Her kadının karşılaşacağı durumlardan biri de menopozdur. Menopoz döneminde yaşanan stres, sıkıntı ve diğer psikolojik durumları yürüyerek az oranlara indirmeniz mümkün olacaktır.

İşte Op. Dr. Aylin Totan’ın tavsiyeleri…

40-45’li yaşlara dikkat

Dr. Totan, menopozun en büyük belirtisinin adet düzensizlikleri olduğunu ifade ederek, “Ateş basması, terleme, çarpıntının yanı sıra zaman zaman yüzde ve boyunda kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu belirtiler menopoz ilk dönemlerinde sıklık gösterse de zamanla azalmaktadır.

Menopoz döneminde gerginlik ve sıkıntı gibi psikolojik sorunlar da meydana gelirken uykunun kalitesi düşer. Cinsel birliktelikte ağrı hissi, idrar yapmada zorluk gibi belirtilerde menopoz döneminde görülen şikâyetlerdir” dedi.

Menopozun genellikle 40-45’li yaşlarda görülmeye başladığını sözlerine ekleyen Totan, “Bu dönemde her kadın aynı şiddette belirtilerle karşılaşmaz. Hatta kimi bireylerde hiç sorun çıkmamakta ya da çok hafif seyretmektedir. Ancak, kendini iyi hissetmeyen, menopozun hayatını nasıl etkileyeceğini merak eden bireyler mutlaka doktorundan destek almalıdır. Kişinin menopoz dönemine bilinçli ve hazırlıklı girmesi menopoz belirtilerinin şiddetini azaltır” dedi.

Yürüyüş önemli

Menopoz döneminde östrojen hormonunun ve koruyucu etkisinin azalmasından dolayı kalp ve damar hastalıklarında artış gözlendiğini ifade eden Dr. Totan şunları söyledi:

“Tansiyon ve şeker hastalarının yanı sıra sigara kullanan bireyler risk taşırlar. Menopozdan sonra kadınlarda düşük dansiteli kolesterolde hızlı bir yükselme görülür ve bunun sonucunda koroner kalp hastalığı riski artar. Bu dönemde bireye doktorunun muayene bulguları neticesinde östrojen tedavisi uygulanabilir.

Kalp için koruyucu olan yüksek dansiteli kolestrol oranı yalnızca egzersizle arttığından kişinin yürüyüş yapması kemik erimesini önlediği gibi kalp için de koruyucu olacaktır”.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Sperm attırmak için kürler

Kadınlarda cinsel isteksizlik nasıl tedavi edilir