in

Zayıflama Hakkında Merak Edilenler

Zayıflama Hakkında Merak Edilenler

Birçok insan ki bu insanların içine biz de dahiliz hayatının çoğunluğunu diyet yaparak geçirir. Her pazar başlayan ve pazartesi biten diyet klişesinin yanında bir de şok diyet klişesi vardır ki insanlar nasıl diyet yapacağını bilemez hale gelir. Sağlıksız ve dengesiz beslenme diyet yapmayı da beraberinde getiriyor. Aldığımız kiloları bir gün de almıyoruz ve bir günde de veremeyiz. Bunun bilincinde olmak gerekli. Uzmanlar şunu belirtiyor ki en etkili ve en doğrusu kişiye özel diyet biçimini hayatımıza endeksleyebilmek.  Uzmanlar bu konuda çok hassas. Kişinin zayıflamak adına yaptığı her şey bazen anlamsızlaşabiliyor. Çünkü konsantre, motivasyon eksikliği ve kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmaya çalışmak, bu noktada anlamsızlaşıyor.

 

Uzmanlar, diyetin bundan seneler önce de hatta 20 yüzyılın başından itibaren çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığını söylüyorlar. Çünkü fazla yağ ve kilo birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Kişiye özel diyet programı da burada devreye giriyor aslına bakılırsa.  Kişiye özgü olmayan diyet çeşitlerinde başarının daha az olduğunu belirten uzmanlar beslenme şeklinin kişiden kişiye değişeceği konusunda mutabıklar.

 

Yanlış beslenme şekli sağlığı tehdit ediyor. Bu bir gerçek. Bu durumun daha net ortaya koyulması da diyete ilginin artmasına neden oluyor. Örneğin ülkemizde son 5 yıl içinde diyet yapma daha popüler oldu ve diyetin nasıl yapılması gerektiği de bir sektör haline gelmiş durumda. Bunun için çıkan beslenme uzmanları, diyetisyenler nasıl kilo vereceğimiz konusunda bilgilerini savurup durmakta. Bu bazen insanların bilinçlenmelerini sağlarken bir yandan da bazı sorunlara davetiye çıkarıyor. Çünkü çoğu insan bundan kendine pay çıkarıyor. Ama her zaman söylediğimiz gibi bir diyete başlamadan önce mutlaka bir doktora başvurmanız gerekiyor. Sizin vücut yapınıza uygun mu değil mi bilmeden körü körüne her şeyi yapmayı denemeyin.

 

Kişinin sosyo-kültürel ve ekonomik durumu da bu noktada önem kazanmaktadır. Kişiye özel diyet listeleri hakkında burada bilgi vermek imkansız. Çünkü gittiğiniz doktorunuz size bir dizi kişiye özel diyet testi yapmak zorunda. Ondan sonra size kişiye özel diyet listesi hazırlama durumuna geçecektir. Çünkü herkesin kilosu, geçirdiği hastalıklar, vücut yapısı, kan değerleri, tansiyonu farklıdır. Bu yüzden kişiye özel diyet programları ancak ve ancak bir doktor ve uzman diyetisyen kontrolünde yapılır ve kişilere sunulur. Kilo vermek isteyen ya da sağlığından dolayı diyet yapmak isteyen kişiler başvurdukları yerde ilk önce  iç hastalıkları veya endokrinoloji bölümüne sevk edilir. Tüm bu tetkiklerden sonra diyet programı hazırlanır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Diyet İle Zayıflama

Diyet Programı