in

zayıflamak için ve kanser!

zayıflamak için ve kanser!

Zayıflamak için yapılan mide küçültme ameliyatlarının, kanser riskini yüzde 80 azalttığı ileri sürüldü.

Los Angeles Times gazetesinde çıkan habere göre, Kanadalı bilim adamlarınca yürütülen araştırmada, en yaygın kanser türlerinden oluşan göğüs ve kolon kanseri zayıflama ameliyatı geçiren hastalarda sırasıyla yüzde 85 ve yüzde 70 oranında azalma oldu.

Gazete, Ağustos 2007’de bu ameliyatlar üzerine yapılan son çalışmanın, kanserlerin bütün türlerinde ölümleri azalttığı yönündeki iki araştırmanın bulgularını doğruladığını yazdı.

Buna karşın haberde, ABD’deki Cedars-Siani Tıp Merkezinden Dr. Edward H. Philips’ın sonuçlara şüpheyle yaklaştığı belirtilirken, kanser gelişiminin uzun zaman aldığı ve hastaların sadece 5 yıldır izlendiği şeklindeki görüşlerine yer verildi. Philips, zayıflama ameliyatından önce hastaların çok yaygın olarak mamografi, kolonoskopi ve endoskopi tetkikleri yaptırdıklarını belirtirken, “belki de kanserli olmayan hastalar seçiliyor” şeklinde konuştu.

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Nicolas Christou’nun ise, Philips’e karşı çıkarak çalışmanın yapıldığı Kanada’da bu tür taramaların standart bir sağlık hizmeti olmadığını belirterek, bazı hastaların çalışmanın başlamasından 15 yıl önce ameliyat geçirdiklerini ve kanserin gelişmesi için bolca zaman olduğunu söyledi.

Geçen sene 205 bin Amerikalı’nın zayıflama ameliyatı yaptırdığı ve bu rakamın her sene yüzde 5 oranında artığı bildiriliyor.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

kilo ve Kilo azaltmak için yapılan ameliyatlar ve riskleri