in

Zayıflamak İçin Yeme Alışkanlığınızı Değiştirin

Zayıflamak İçin Yeme Alışkanlığınızı Değiştirin

Hayatınızın büyük bir bölümünü kaplayan yemek yapma ve yemek yeme eylemi her zaman çoğu insanın en büyük zevk aldığı eylemdir. Sabah, öğle, akşam asıl önemli olan 3 öğün ve ara öğünlerden oluşmalıdır yeme alışkanlıkları. Toplamda gün içerisinde 6 öğünde beslenmeli özellikle az ama sık sık yenilmelidir. Metabolizmanızı oldukça sık ve düzenli çalıştırdığınız takdirde sağlıklı yaşamanız için hiç bir engel kalmayacaktır. Farklı ve oldukça detaylı araştırmalar sonucunda anlaşılmış olan tek şey insanların düzensiz ve dengesiz beslenmesi sonucunda sağlıklarını kaybettikleri ve kilo aldıkları gerçeğidir.

 

Sizde hayatınız boyunca sağlıklı beslenmek ve dengeli yaşamak isterseniz yapmanız gereken seçtiğiniz hayat standartlarının içerisine mutlaka dengeli beslenmeyi ve sporu yerleştirmeniz olacaktır. İşte sizin için yaptığımız bir araştırmada karşımıza çıkan ilginç bir detayı paylaşacağız sizinle.Alışkanlıklarınızı nasıl değiştirebilir ve nasıl daha sağlıklı yaşayabilirsiniz?

 

Alışkanlık Yap: Yemeğine odaklan.

Cornell Üniversitesi’ndeki Food and Brand Lab araştırmacıları yemek sırasında birden fazla işle meşgul olma üzerine çalışırken dikkati dağılmış olanların yüzde 30 ile 50 daha fazla yediğini gözlemlemiş.

 

Dene:  Yemeğin miktarını ölç.

Food and Brand Lab yöneticisi Doktor Brian Wansink insanların tabağın boyutuna odaklandığı zaman ne kadar yediğine çok daha fazla dikkat ettiğini belirtiyor.

 

Alışkanlık Yap: Sadece açken ye.

Boston Üniversitesi’nde görevli Beslenme Uzmanı Joan Salge Blake. “Canın sıkkınken yiyeceğin yüksek oranda karbonhidrat içeren sandviçin seni bir anda rahatlatacak bir serotonin salgılamasına neden olur” diyor. Ama bunun sonunda kan şekerin aynı hızda düşüşe geçecek ve midenin daha da fazla kazındığını hissedeceksin.

 

Dene: Kumbara al.

Blake. “Sandviç almak istediğin zaman buna diren ve o parayı kumbaraya at” diyor. Gittikçe ağırlaşan kumbarayı görmenin, mide kazınmalarının üstesinden geldiğini göreceksin.

 

Alışknalık Yap: Yemeğin yarısını tabakta bırak.

Araştırmalar şunu gösteriyor Konu atıştırmak olduğu zaman, özellikle Amerikalılar, iç etkenlerdense (Cidden aç mıyım?) dış etkenlere odaklanıyor (Tabakta yemek kaldı mı?). Wansink çalışmalarında olabildiğince sulu bir sosa sahip bir tabak makarna sunduğu insanların son damlasına kadar tabağı silip süpürdüğünü görmüş. Daha da kötüsü tabak boyutlarının son zamanlarda genişlemiş olması.

 

Dene: Yemeğini sevgilinle paylaş.

Küçük porsiyonlarda bir yemek sipariş et. Şunu da deneyebilirsin: Yemeğinin yarısını daha yemeğe başlamadan paket yaptır. Araştırmalar yemeği sadece görmenin ve koklamanın bile mideni guruldatmaya başlatacak olan hormonların salgılanmasına neden olduğunu ortaya koyuyor. Aç olmasan bile.

 

Alışkanlık Yap: Ete garnitür gözüyle bak.

Etoburluğunu bir kenara bırakmayı başarırsan kalorileri de azaltmaya başlayabilirsin. Blake’ın kuralı: Etin yanında, onun iki katı oranında farklı şeyler ye. (Çok az tavuk parçası ve haşlanmış sebzeler…)

 

Dene:Sebzeleri et pişirir gibi pişir.

Marine et, baharat ekle ya da ızgarasını yap. Hepsi mümkün. Biftek yediğin zamanki yan tatları verebilecek şeyleri denersen kendini sebzeyle tatmin edebildiğini görürsün. Haftanın altı günü sebze yemenin karşılığı olarak sadece bir gün ana yemek olarak et yiyerek kendini ödüllendir.

 

Alışkanlık Yap:Frene basmak.

Yapılan bir araştırmaya göre, tabağındaki yemeği hızlıca yemesi istenen kadınlar yavaş yiyenlere oranla daha çok yemek yiyor. Kendini frenlediğin zaman beyin karnının doyduğuna dair sinyalleri erken alıyor ve yemeği kesmeni söyleyebiliyor.

 

Dene: Lokmalarını say.

Kadınlardan her lokmayı 15-20 kere çiğneyerek yemeleri istendiğinde, yavaşlamışlar ve bir sonraki lokmaya geçmeden durmuşlar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Yeşil Mercimek İle Gelen Sağlık

Sağlıklı Kilo Ve Hızlı Kilo Vermek