in

Zayıflamanın Püf Noktaları

Zayıflamanın Püf Noktaları

Zayıflamaya karar verdiniz ancak nereden başlayacağınızı ve ne yapacağını bilemiyorsunuz. İşte size rehberlik edecek nitelikte çok önemli 10 altın kuralları..

1-  Zayıflamaya karar verince diyetisyene başvurun.

Zayıflamaya karar verdiğinizde ilk olarak bir diyetisyene başvurup gerekli laboratuar tetkiklerini yaptırmalısınız. Yapılan testlerle şeker, kolesterol, tiroid bezi hormonları ve tiroid salgısını artıran hormonlar irdelenir. Yapılan bu testler sonucunda diyetisyeniniz size özel bir diyet programı hazırlayacaktır. Kişiye özel hazırlanan diyetler, sonuca sağlıklı bir şekilde ulaşılmasını sağlayacaktır.

2-  Ünlülerin diyetlerini dikkate almayın.

Ünlülerin diyetlerini uygulamak sıkça yapılan hatalardan biridir. Diyet, kişiye özel olmalıdır. Bir başkasının diyetini uygulayarak tam anlamıyla sonuç alabilmeniz olanaksızdır. Zayıflamayı planlarken mutlaka bir diyetisyen yardımı almayı unutmayın. Kişinin günlük harcadığı kalori miktarı hesaplanıp yaşa, cinsiyete, boya, kiloya ve alışkanlıklara göre alınması gereken kilo miktarı belirlenir. Böylece aç kalmadan hem de sosyal yaşamınızdan ödün vermeden zayıflamanız ve bu kiloyu korumanız çok daha kolay olacak.

3-  Ekmekten vazgeçmeyin. Diyet ürünlerini dikkatli tüketin.

Kilo aldırıyor endişesiyle ekmeği diyetinizden tamamen çıkarmayın. Ekmeği beslenme programınızdan tamamen çıkardığınızda farkında olmadan çok daha fazla yemek tüketeceksiniz. Böylece daha fazla yağ tüketmiş olacaksınız. Kepekli ekmek ve beyaz ekmek arasında ise kalori açısından bir fark yoktur. Tam tahıllı ürünlerle kendinizi daha tok hissedersiniz. Kepek ekmeğinin posa içeriği beyaz ekmeğe oranla daha fazla olduğundan bağırsak hareketlerinizi hızlandırarak dolaylı yollardan metabolizmanızı da hızlandırır. Diyet ürünlerin de kalorisi vardır. Çok fazla tüketildiğinde kilo alımına yol açabilirler.

4-  Öğün atlayarak beslenmeyin.

Diyet yapmanın birinci şartı; öğün atlamamak ve günde altı öğün beslenmektir. Öğün atladığınız zaman kan şekerinde yaşacağınız düşmeler sonucunda bir sonraki öğünde daha fazla açlık hissedebilirsiniz. Kendinize engel olamayıp çok fazla yiyebilirsiniz. 2-3 saat arayla 3 ana ve 3 ara öğün şeklide beslenmeye dikkat edilmeli.

5-  Diyetisyen desteği almadan kendi başınıza kalori hesabı yapmayın.

Diyetisyeninizle yaptığınız kalori hesapları sizin bilgilerinize sunulan en doğru ve en güvenilir yöntem olacaktır. Duyduğunuz veya uygulanılan her yöntem doğru bilgiler ışığında aktarılmamış olabilir veya size uygun değildir.

6-  Tek bir besin grubundan beslenmeyin.

Örneğin; sadece meyve ya da karbonhidrat diyeti yaptığınızda kilo kaybettiğinizi düşünürsünüz ancak önemli olan diyet yaparken vücudun yağ kaybetmesidir. Tek bir besin grubu ile beslenen kişilerde tartıda kayıplar görülse de genelde kaybedilen sadece su ve yağsız kitledir. Oysa ki kilo kaybı yağ kitlesi anlamına gelmektedir. Ve kaybedilen su ve kaslar (yağsız kitle) ilerleyen dönemlerde kişilerde metabolik rahatsızlıklara neden olmaktadır.

7-  Hedefiniz için sabırlı olun.

Kısa sürede kilo vermek, verilmesi planlanan kiloların tekrar fazlasıyla geri alınmasına neden olur. Çok kısa sürede kilo vermek birçok sağlık sorununa zemin hazırlayacağı için doğru değildir.

8-  Beslenme programına egzersizi dahil edin.

Beslenme programınıza egzersizi dahil etmenizle birlikte metabolizmanız hızlanacak ve kilo vermeniz çok daha kolaylaşacaktır. Bunun için en az haftada 3 gün, 45 dakika tempolu yürüyüşler yapmanız sizi hedefinize çok daha kolay ulaştıracaktır.

9-  Porsiyon ölçülerini ayarlayın.

Porsiyon ölçüleri ile besin alımı arasında çok ciddi bir ilişki var. Ölçüler artıkçı alınan kalori miktarı artmaktadır. Bu durumu önlemek adına özellikle öğünlerden hemen önce aldığınız sular mide hacminizi kaplayacağından öğüne biraz daha doygun girmenizi sağlayacaktır. Bol posalı besinler tüketmeye dikkat edin (Kepek-çavdar+tam tahıllı ekmekler vb). Yemeklerinizde sıvı yağ bile olsa az miktarda yağ kullanın. Mide problemi yaşamıyorsanız yemeklerinizi baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

10- Sıvı tüketimini ihmal etmeyin.

Gün içerisinde ter ve idrar yoluyla kaybedilen suyu vücuda geri kazandırabilmek ve metabolik hızını artırabilmek için günd 2-2,5 lt (10-14 bardak) su tüketmeye özen gösteriniz.

KALORİ YAKAN STRATEJİ

–          Yemek öncesi su içmek,

–          Sebze yemekleri ve salata tüketmek,

–          Ara öğünler planlamak,

–          Yağ tüketimini azaltmak,

–          Yemekleri yağ yerine baharatlar ile tatlandırmak,

–          Günlük posa tüketimini artırmak,

–          Sporu yaşam tarzı haline getirmek.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Sağlıklı Kilo Vermenin Tüyoları

Kilo Vermenin 7 Yolu